Despre Malta

St. Julians Sliema Gzira Valletta Marsascala Birzebbuga Mdina Qawra St.Paul's Bay Bugibba Mellieha Mgarr Xaghra Marsalforn Victoria Xewkija Xlendi San Lawrenz Luqua - Aeroport Cirkewwa- Ferry boat
  • Malta - St. Julians
    Grota albastra - Templele megalitice - Vittoriosa - Marsaxlokk
    ADULTI 35 EUR (COPII 25 EUR)
    detalii oferta
  • Malta - Qawra
    Vila 1001***
    100 euro/pers/7 nopti
    detalii oferta
  • Gozo - San Lawrenz
    Cazare Gozo iulie 2011
    132 EUR / persoana, copii reducere 50%, mic dejun inclus
    detalii oferta
  • Malta - St.Paul's Bay
    Apartament 100
    300 euro/saptamana/2 pers
    detalii oferta
  • Gozo - Marsalforn
    Croaziera pe Marea Mica
    150 EUR / persoana + taxe de aeroport
    detalii oferta

 

Pozitionare geografica


MaltaLa sud de Sicilia, Malta este o tara micuta, dar foarte atractiva atat datorita reliefului si conditiilor climatice de aici, cat si datorita zbuciumatei sale istorii care a lasa in urma numeroase vestigii. Nu exista zare in Malta unde sa nu dai cu ochii de albastrul marii sau de un loc incarcat de istorie. Localnicii vor fi mai mult decat bucurosi sa va dezvaluie legende si istorisiri despre fiecare colt al insulei lor.

 

Politic

 

Malta este stat  independent, stabil politic, cu o suprafata de cca 316 kilometri patrati.

 

Cinci insule alcatuiesc arhipelagul maltez:

- Insula Malta - cea mai mare si cea mai dezvoltata dintre insule   cu o suprafata de cca 300 km patrati atrage anual milioane de locuitori
- Insula Gozo - cea mai verde si rustice dintre insule, preferata de turistii care isi doresc mai multa liniste 
- Insula Comino - locuita doar de trei persoane, este destinatia preferata pentru o excursie de o zi impreuna cu Laguna Albastra
- trei insule nelocuibile: Cominotto, Filfla şi Insula St.Paul

Euro

 

Capitala Maltei este Valetta.

 

Malta este membra a UE si accesul turistilor romani se face pe baza de carte de identitate sau pasaport.

 

Moneda folosita este EURO.

 

Atat malteza cat si engleza sunt considerate limbi oficiale si aproape toti locuitorii Maltei vorbesc engleza. Malteza este un mix interesant intre araba, italiana, franceza si engleza, dar si-a pastrat identitatea ca limba de-a lungul secolelor.

 

Telefoane utile:
Reprezentant local www.malta-travel.ro

Urgente (Ambulanta,Pompieri) 00356112
Protecţia Consumatorului 0035621250221
Aeroport  Malta 0035621249600

Serviciului de Informaţii al Guvernului Maltez 00356153
Gozo Channel Co Ltd 0035621556114
Spitalul - Gozo 0035621561600
Spitalul - Malta 0035625450000

Biroul de paşapoarte - Gozo 0035621560770
Biroul de paşapoarte - Malta 0035621222286
Poliţia 0035621224001-7
Taxi

Rent-a-car
Transport  public